• Ali  Aytekin
    Ali Aytekin

    Aliaytekin@futbol1903.com

    11 Eyl 2016 19:33 2074 Okunma

Geçen sezonu şampiyon tamamlayan Beşiktaş’ın kadro derinliğine baktığımızda savunmanın sağında Beck’i zaman zaman o bölgenin oyuncusu olmayan Necip’i, savunmanın solunda İsmail’i ve o asıl pozisyonu sol stoper olan Tosic’i görüyorduk. Orta alanda ise Atiba, Sosa, Oğuzhan üçlüsünün olağanüstü performansını gördük. Zaman zaman Necip o bölgeye gelip bu üçlüye katkı sağlıyordu. Dünkü maça baktığımızda savunmanın sağında ve solunda Türkiye’nin en iyi iki hücumcu bekleri olan Gökhan Gönül ve Caner Erkin’i izledik. Üstelik onların yedekleri ise geçen sezon şampiyonluk yolunda maç kaçırmayan Beck ve Barcelona’da 6 muazzam sezon geçiren tecrübe abidesi Adriano’ydu. Tolgay, Gökhan İnler ve Talisca üçlüsü ise orta alanda görev yaptı. Atiba 18 kişilik maç kadrosunda yoktu, Oğuzhan ise yedek başlamıştı mücadeleye. Şampiyon Ligi ile birlikte kadro derinliğinin çok önem kazandığı bu sene, Beşiktaş bu kadro yapılanması ile derin bir rotasyon gücüne sahip olduğunu Karabükspor karşısında bizlere gösterdi. Zaman zaman haftada 3 maçın yapılacağı göz önünde bulundurulursa Şenol hocanın elinin gelen oyuncular ile birlikte güçlendiğini görmemiz mümkün.

Geçen sezon Gomez’i hava topları konusunda bekler tarafından beslemekte çok zorlanan Beşiktaş Caner ve Gökhan ile bu sorunu dünkü maçta çok rahat çözecekmiş izlenimi verdi. İlk golde Caner’in harika ortası sonucu Cenk ile golü buldu Kara Kartallar. Gökhan’ın da maçın başında harika ortasına Cenk Tosun muazzam bir vole ile karşılık vermiş fakat top kaleci tarafında çıkarılmıştı. Gökhan ve Caner Karabükspor karşısında Beşiktaş’ın yıllardır en büyük sorunları olan hücumcu bek ve orta açma sorunlarını çözüm olacak izlenimlerini çok net bir şekilde verdi. Aboubakar, Cenk Tosun ve boyunun da uzunluğunu hesaba katarsak Talisca, Caner ve Gökhan’ın ortalarıyla bu sezon rakip savunmayı baya zorlayacaklardır.

Geçen sezon alıştığımız oyun üstünlüğünü elinde bulundurma alışkanlığını dünkü karşılaştırmada da sürdürdü Beşiktaş. Orta sahadaki Tolgay, Gökhan, Talisca üçlüsüyle oyuna yön verip, alıştığımız pas organizasyonuyla ilk yarıda Cenk ve Ömer’in ayağından iki tane gol buldu Siyah Beyazlılar. Maçın ikinci yarısının başında yediği golden sonra ki 10 dakika rakibe üstünlüğünü kaptırsa da Adriano ve Oğuzhan değişiklikleriyle oyunun üstünlüğünü tekrar ele aldı ve Oğuzhan ile farkı tekrar ikiye çıkardı. Dünkü karşılaşmada Beşiktaş adına belki de tek soru işareti savunmada ki stoper mevkilerinde kimlerin oynayacağı konusuydu. Marcelo, Tosic ikilisi ne kadar hata yapmamış gözükse de Salı günkü Benfica maçına bu ikiliyle başlamak ne kadar doğru tartışılır. Rhodolfo’nun bir an önce maç eksiğini tamamlayıp takıma dönmesi savunma zafiyeti açısından çok önemli. Rhodolfo, Marcelo ikilisi yapıp onların yedeklerini Tosic ve Atınç olarak belirlemek bu sezon kaliteli stoper transferi yapmamış Beşiktaş açısından o bölgeye geçici çözüm olacaktır.

2008 2009 sezonunu şampiyon bitirdikten 7 sene sonra Beşiktaş tekrar şampiyonlar ligi arenasında. Salı günkü Benfica maçı diğer 5 maç kadar önemli. Deplasmanda yenilmemek ve alınan 1 puan gruptan çıkma adına çok önemli şampiyonlar liginde. Umarız iki Kartal’ın mücadelesinde gülen taraf biz oluruz.

YORUMLAR